Nadajniki 5G: Co musisz wiedzieć, zanim będzie za późno!5G nadejdzie szybciej, niż myślisz. Ta rozległa sieć będzie stanowić przyszłość komunikacji bezprzewodowej i przetwarzania danych. Skrót 5G oznacza sieć bezprzewodową piątej generacji i jest to najnowsza technologia w sieciach komórkowych. Sieć 5G ma wiele potencjalnych zalet, ale stwarza też pewne zagrożenia dla firm, które ją wcześnie wprowadzą. Te korzyści i zagrożenia zależą od rodzaju nadajników 5G, które zdecydujesz się wdrożyć w swojej działalności biznesowej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o nich, ich zaletach, wadach i uzyskać porady ekspertów, jak wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb biznesowych!

Co to jest nadajnik 5G?

Nadajnik 5G to urządzenie bezprzewodowe, które wysyła dane bezprzewodowo do sieci 5G. Nadajniki 5G mogą być instalowane wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Nadajnik jest częścią sieci, która przesyła dane z urządzeń do sieci. Jest on połączony z innymi urządzeniami w sieci, takimi jak modem, za pomocą połączenia przewodowego. Istnieją dwa rodzaje nadajników 5G: wewnętrzne i zewnętrzne. Nadajniki zewnętrzne są używane na dużych obszarach. Są one najczęściej stosowane w przedsiębiorstwach i kampusach.

Dlaczego potrzebujesz nadajnika 5G?

Sieć 5G zapewnia większą szybkość przesyłania danych, mniejsze opóźnienia i większą pojemność niż sieć 4G. Oznacza to, że sieć będzie w stanie obsłużyć więcej danych i zapewni lepsze wrażenia użytkownikom. Co więcej, będzie to miało kluczowe znaczenie dla obsługi ogromnego wzrostu liczby urządzeń IoT, które mają trafić do sieci 5G. Urządzenia te będą generować ogromne ilości danych i będą potrzebować sieci, która będzie w stanie je wszystkie obsłużyć. Sieci 5G mogą to osiągnąć dzięki wykorzystaniu znacznie wyższej częstotliwości i rozprowadzaniu sygnałów na większym obszarze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nadajnika 5G

Wybierając nadajnik 5G, należy zwrócić uwagę na następujące kluczowe cechy: - Obszar pokrycia - Ile urządzeń będzie podłączonych do nadajnika i jaki jest obszar pokrycia urządzenia? Większy obszar zasięgu jest lepszy, jeśli chcesz objąć zasięgiem cały budynek lub większą przestrzeń na zewnątrz.

- Widmo - z jakiego widma korzysta nadajnik? Czy nie będzie on kolidował z innymi urządzeniami w firmie lub powodował zakłóceń w innych sieciach?

- Odległość do odbiornika - jak daleko od odbiornika znajduje się nadajnik? Czy znajduje się on wewnątrz czy na zewnątrz budynku? Im bliżej, tym lepsze osiągi.

- Moc - jak duża moc jest potrzebna do obsługi dużej liczby urządzeń lub objęcia zasięgiem dużego obszaru?

- Pasma - jakie pasma są używane przez urządzenie? Czy są one takie same jak w przypadku innych urządzeń?

- Obsługiwane standardy - jakie standardy 5G obsługuje nadajnik? Czy będzie on współpracował z innymi urządzeniami, czy też trzeba będzie uaktualnić urządzenia, gdy staną się one dostępne?

- Producent - Jaka jest reputacja producenta? Czy ma on dobre osiągnięcia w zakresie 5G i innych technologii bezprzewodowych?

Plastry sieciowe i zwinne nadajniki: Najnowsze osiągnięcia

Network slicing to nowa koncepcja, która pozwala na bardziej szczegółową kontrolę nad sposobem wykorzystania różnych części sieci. Umożliwia ona udostępnianie części sieci określonym urządzeniom lub innym podmiotom. Umożliwia to dostosowanie sieci do potrzeb biznesowych.

Oczekuje się, że krojenie sieci będzie odgrywać kluczową rolę w rozwoju sieci 5G. Umożliwia ono bowiem większą elastyczność w korzystaniu z sieci. Jest to nowy sposób dzielenia sieci, który może zapewnić znacznie bardziej szczegółową kontrolę niż jest to możliwe w przypadku istniejących sieci. Oznacza to, że można używać różnych części sieci do różnych celów. Na przykład jedną część sieci można przeznaczyć na publiczną sieć Wi-Fi, inną na urządzenia IoT, a pozostałą na najnowsze urządzenia mobilne.

Nadajniki ultra wysokiej częstotliwości: Już wkrótce!

Dużo szumu jest wokół nadajników mmW pracujących na bardzo wysokiej częstotliwości (mmW) 100 GHz. Mówi się, że nadajniki te mogą osiągać bardzo wysokie szybkości transmisji danych i mają duży obszar pokrycia. Jeśli rozważasz budowę sieci 5G, nadajniki mmW powinny być brane pod uwagę przy wyborze nadajnika 5G. Nadajniki mmW mogą nie być dostępne natychmiast po wprowadzeniu sieci 5G. Wynika to z faktu, że proces standaryzacji trwa długo, a pierwsze komercyjne urządzenia mają być dostępne w latach 2021-2022. Warto jednak śledzić te nadajniki, ponieważ mogą stać się dostępne jeszcze przed zakończeniem procesu standaryzacji.

Sieć 5G przyniesie większe prędkości przesyłu danych, mniejsze opóźnienia i większą pojemność niż sieć 4G. Będzie to miało krytyczne znaczenie dla obsługi ogromnego wzrostu liczby urządzeń IoT, które mają trafić do sieci 5G. Sieci 5G mogą to osiągnąć dzięki wykorzystaniu znacznie wyższej częstotliwości i rozprowadzaniu sygnałów na szerszym obszarze. Jeśli rozważasz budowę sieci 5G, ważne jest, abyś zwrócił uwagę na kluczowe cechy nadajnika 5G. Należą do nich: obszar pokrycia, widmo, odległość od odbiornika, moc, pasma, obsługiwane standardy i producent. Wiele szumu jest wokół nadajników mmW 100Ghz, które mają być dostępne w ciągu najbliższych kilku lat. Te nadajniki o ultrawysokiej częstotliwości mogą nie być dostępne natychmiast po wprowadzeniu sieci 5G.