Coraz częściej występują trudne warunki pogodowe do wykonania zabiegów środkami ochrony roślin. Dlatego też dąży się do maksymalnego wykorzystania "dobrej pogody". Powoduje to łączenie ze sobą wielu rodzajów agrochemikaliów o różnej funkcjonalności. Warto podkreślić, że stosowanie mieszanin opryskowych, jeżeli nie zostały one uwzględnione na etykiecie środków ochrony roślin, odbywa się na odpowiedzialność przygotowującego ciecz roboczą.
Dlaczego stosowane są mieszaniny opryskowe?
Mieszaniny opryskowe określane mianem "tank mix" są powszechnie wykorzystywane w rolnictwie. Ich popularność wynika w dużej mierze z konieczności zastosowania wielu produktów w krótkim czasie, co związane jest ze wzrostem intensywności agrotechniki. Łączenie różnych grup środków ochrony roślin między sobą lub z nawozami dolistnymi, jest standardem.
Warto jednak zastanowić się czasem, jak skomplikowaną miksturę można przeprowadzić bez wywołania negatywnego wpływu na roślinę uprawę lub obniżenia skuteczności stosowanego rozwiązania.
Mieszaniny — rekomendacje
Większość firm dystrybucyjnych oferuje gotowe technologie prowadzenia łanu. Obejmują one zastosowanie kilku produktów podczas przygotowania cieczy opryskowej. Firma Osadkowski przygotowując swoje rekomendacje, określa fizyczną możliwość łączenia produktów, ale także ich efekt biologiczny. Każde rozwiązanie oferowane przez firmę jest przemyślane i przynosi szereg korzyści uprawie, a operatorowi oszczędność czasu.
W jakiej kolejności dodawać składniki do zbiornika opryskiwacza?
Przede wszystkim należy kierować się wytycznymi producenta środków ochrony roślin. Jednak obecnie jest bardzo mało zarejestrowanych mieszanin opryskowych w obrębie ich grup, a nie ma ich pomiędzy grupami np. fungicydy z regulatorami wzrostu. Dlatego też większość mieszanin przygotowywana jest na podstawie dobre doświadczania rekomendującego, które może obejmować poniższą kolejność dodawania składników:
- Produktu poprawiające właściwości wody oraz mieszanie komponentów — Inex -A
- Nawozy mineralne zawierające makroelementy
- Nawozy mikroskładnikowe
- Środki ochrony roślin w stałych formach użytkowych tworzące zawiesinę (WP, WG)
- Produkty w formulacji SC
- Preparaty EC, EW, SE
- Środki tworzące roztwory, czyli SL, SG, SP
- Formy OD
Dodawanie agrochemikaliów musi być wykonywane do opryskiwacza napełnionego wodą min. 50% ilości wody niezbędnej do wykonania zabiegu. Zabrania się mieszać ze sobą formy stężone produktów, a ich wprowadzanie do cieczy roboczej należy prowadzić przy włączonym mieszadle.
- Zewnętrzny materiał partnerski