Błotniki plastikowe do przyczepki – oryginał czy zamiennik?

Błotniki plastikowe do przyczepki to akcesoria wybierane przez liczne grono kierowców. Trudno się dziwić tej tendencji: dzięki tego typu elementom można zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróży, a także zmniejszyć ryzyko ponoszenia strat związanych z uszkodzeniem przyczepki oraz pojazdów, które znajdują się za nią. Do wyboru mamy produkty oryginalne oraz zamienniki. Sprawdźmy, co będzie lepszym wyborem.

Jakie zadanie spełniają błotniki do przyczepki?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto kupić błotniki do przyczepki. Oczywiście, że tak. To cenne zabezpieczenie, które korzystnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Podstawowym zadaniem błotników do przyczepki jest ograniczanie ilości wydostających się spod kół kamyków, żwiru, piasku, wody itp. Zanieczyszczenia te mogą prowadzić nie tylko do uszkodzenia samej przyczepki, ale też do uszkodzenia pojazdów jadących za Tobą (np.: pęknięcia szyby). Co więcej, zanieczyszczenia wydobywające się spod kół wpływają na ograniczenie widoczności innych kierowców, co wywołuje dyskomfort, a w skrajnych przypadkach może spowodować wypadek. Mimo tego, że błotniki nie są obowiązkowym wyposażeniem przyczepy, świadomi i odpowiedzialni kierowcy z nich korzystają.

Zalety błotników z tworzywa sztucznego

Błotniki plastikowe do przyczepki to ciekawa alternatywa dla produktów wykonanych z metalu. Odpowiednio dobrane spełnią swoje zadanie i długo zachowają swoje podstawowe właściwości. Ważne, by wybrać modele wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Tu najlepiej sprawdzają się błotniki z polipropylenu. Choć należą do tych droższych, warto ponieść większą inwestycją i zagwarantować sobie najwyższy standard bezpieczeństwa.

Do podstawowych atutów błotników plastikowych należą:

  • odporność na: uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, sól drogową, skrajne temperatury, promieniowanie UV;
  • niska waga;
  • prosty montaż;
  • prosta pielęgnacja.

Wszystko to sprawia, że są chętnie wybierane przez wymagających kierowców, którzy cenią sobie komfort i bezpieczeństwo. To także sprawdzony sposób na ograniczenie ewentualnych strat finansowych. Błotniki stosowane są zarówno przez kierowców indywidualnych, jak i zawodowych, którzy realizują usługi transportowe.

Oryginał czy zamiennik – na co postawić?

Na rynku dostępne są zarówno błotniki oryginalne, jak i zamienniki. Oczywiście eksperci rekomendują zakup produktów oryginalnych, które są dobrze dopasowane do danego modelu przyczepki. Wówczas zyskujesz gwarancję, że zabezpieczenie będzie na odpowiednim poziomie. Dobrym wyborem mogą też być zamienniki. Tu jednak należy postawić na najwyższej jakości produkty. Tylko wtedy spełnią one swoje zadanie. Zakup zamienników słabszej jakości obarczony jest sporym ryzykiem. Przed finalizacją transakcji dokładnie upewnij się, z jakiego materiału produkowana jest dana seria błotników oraz czy są one dopasowane do Twojej przyczepki. Jeżeli wszystko będzie tu dobrze zgrane, to zarówno oryginał, jak i wysokiej jakości zamiennik spełnią swoją rolę.