Długie godziny pracy przy biurku? Skutki siedzenia przez cały dzieńDziś, bardziej niż kiedykolwiek, oczekuje się od pracowników długich godzin pracy i poświęcenia dla wykonywanych zadań. Taka dynamika sprawia, że pozostaje niewiele czasu na cokolwiek innego - nawet na odpoczynek. Aby dostosować się do tej nowej kultury pracy, wiele firm przebudowało swoje biura, wyposażając je w biurka stojące i krzesła Herman Miller. Jednak czas, jaki pracownik spędza w pozycji siedzącej, nie ogranicza się tylko do biurka, ale liczy się również to, ile czasu spędza w pozycji siedzącej. Praca przy biurku przez cały dzień uniemożliwia wykonywanie naturalnych ruchów i prowadzi do siedzącego trybu życia. Oto dlaczego powinieneś dbać o równowagę między siedzeniem a staniem i co możesz z tym zrobić...

Co się dzieje, gdy za dużo siedzisz?

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Oto kilka z nich: - Zmniejszona pojemność płuc - Trudności z trawieniem - Przyrost masy ciała - Zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby układu krążenia i nowotwory. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy, chorób serca i wielu innych problemów zdrowotnych. Badania wykazują, że siedzenie przez ponad osiem godzin dziennie może zwiększyć ryzyko śmierci nawet o 50%. Stanie jest ważne, ponieważ zmusza mięśnie do pracy, a ciało do aktywności. Stanie zapobiega także zbytniemu wygodnemu ułożeniu się w dowolnej pozycji, co może prowadzić do bardziej produktywnego dnia. Czas spędzony w pozycji stojącej jest tak samo ważny jak czas spędzony w pozycji siedzącej dla zachowania zdrowej równowagi ruchowej. Wstawanie w ciągu dnia powoduje ponowny napływ krwi do kończyn dolnych i pomaga zapobiegać tworzeniu się zakrzepów. Czas spędzony w pozycji stojącej ma również inne zalety, takie jak zwiększenie poziomu energii, pobudzenie metabolizmu i złagodzenie bólu pleców.

Jak zachować równowagę między pracą siedzącą i stojącą

Wiele osób cierpi na "chorobę siedzenia" - ich organizm nieustannie stara się przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzenia. Dlatego tak ważne jest, aby przy biurku pracować zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Niektórym może wystarczyć stanie przez około 20 minut co godzinę, ale inni mogą chcieć wyznaczyć sobie czas na bardziej intensywny trening. Jest to również doskonała okazja do wykonania kilku ćwiczeń rozciągających, które mogą pomóc w zwalczaniu bólu pleców i innych dolegliwości spowodowanych zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Niektórzy pracodawcy zaczynają nawet oferować centra fitness na miejscu jako część swoich pakietów świadczeń, co może być świetną okazją do ćwiczeń w ciągu dnia pracy!