Nie ma najlepszego czasu na ćwiczenia dla wszystkich. To, kiedy ćwiczysz i kiedy odpoczywasz, zależy od twojego indywidualnego poziomu sprawności i aktywności. Sportowcy czasami trenują w inny sposób, np. ćwiczą przed pełnym odpoczynkiem, aby poprawić swoje wyniki. Nie jest to jednak konieczne dla przeciętnej osoby, która po prostu stara się utrzymać formę. Istnieją dowody wskazujące na to, że pewne pory dnia są lepsze dla określonych rodzajów ćwiczeń. Na przykład, ćwiczenia wykonywane rano mogą pomóc w regulacji rytmu okołodobowego, czyli wewnętrznego zegara 24-godzinnego. Może to pomóc w lepszym śnie w nocy.
Jak dużo ćwiczeń cardio, a siłowych powinieneś wykonywać?
Nie ma określonej ilości ćwiczeń cardio, którą powinieneś wykonywać. Zależy to od aktualnego poziomu sprawności fizycznej. Wraz z poprawą kondycji będziesz musiał zwiększać ilość ćwiczeń kardio lub zmieniać rutynę ćwiczeń, aby nadal stanowić wyzwanie dla swojego organizmu.
- Łatwym sposobem na określenie odpowiedniej dla siebie ilości ćwiczeń kardio jest upewnienie się, że pocisz się, podnosisz tętno i przekraczasz granice swoich możliwości podczas treningu.
- Po ćwiczeniach powinieneś czuć się pełen energii i odświeżony, a nie wyczerpany.
- Jeśli nie czujesz, że dałeś z siebie wszystko, zawsze możesz spróbować ponownie innym razem.
Liczba ćwiczeń siłowych wykonywanych tygodniowo jest mniej istotna niż rodzaj wykonywanych ćwiczeń siłowych i stopień ich trudności. Pamiętaj, aby w programie znalazły się ćwiczenia, które pracują zarówno na duże grupy mięśniowe, takie jak plecy, klatka piersiowa, brzuch, nogi i ramiona, jak i na małe grupy mięśniowe, takie jak ręce, przedramiona i podudzia. Jeśli dopiero zaczynasz program fitness, wykonuj ćwiczenia siłowe dwa dni w tygodniu. Jeśli jesteś bardziej sprawny fizycznie, zwiększ częstotliwość ćwiczeń do trzech lub czterech dni w tygodniu. Najlepszym sposobem na ustalenie, jak często należy wykonywać ćwiczenia siłowe, jest przyjrzenie się swoim celom fitness.
Sprawność fizyczna jest bardzo ważna
Sportowcy we wszystkich dyscyplinach muszą być sprawni fizycznie, aby osiągać dobre wyniki i unikać kontuzji. Sprawność fizyczna to coś innego niż bycie umięśnionym; to ogólna zdolność do osiągania dobrych wyników w sporcie i w życiu. Najlepszym sposobem na poprawę kondycji jest połączenie ćwiczeń aerobowych i treningu siłowego. Najlepsza ilość ćwiczeń to taka, która sprawia, że się pocisz, podnosisz tętno i czujesz się odświeżony, a nie wyczerpany. Ważne jest także, by znaleźć zajęcia, które sprawiają nam przyjemność, dzięki czemu będziemy się ich trzymać. Poprawa kondycji wymaga znalezienia równowagi między aktywnością fizyczną a czasem odpoczynku.
- Admin