Pierwsze miesiące roku to czas, w którym każdy kto w poprzednim roku podatkowym uzyskał dochody powinien się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Od kilku lat funkcjonują usługa ePIT, która umożliwia pozostawienie spraw w rękach urzędników. Jednak wiele osób zwraca uwagę, że lepiej rozliczenia i składania zeznania podatkowego nie zostawiać bez nadzoru i lepiej zrobić to samemu. Zwłaszcza, że nie każdy może skorzystać z tej formy. Dlaczego lepiej wypełnić PIT samodzielnie?
Dlaczego lepiej wypełnić PIT samodzielnie?
Przede wszystkim, wypełniając PIT samodzielnie mamy pełną kontrolę nad procesem, zyskując pewność, że wszystkie dane zostaną wypełnione poprawnie, a ulgi prawidłowo naliczone. Ma to ogromne znaczenie, gdyż wpływa na to, czy w wyniku rozliczenia będzie nadpłata, czy niedopłata i w jakiej wysokości. Dodatkowo w ten sposób można samodzielnie wybrać formę składania zeznania podatkowego. Warto przy tym pamiętać, że elektroniczne wypełnienie i przesłanie deklaracji podatkowej wiąże się z szybszym terminem uzyskania zwrotu nadpłaty podatku. Samodzielne rozliczenie może również posłużyć do sprawdzenia, czy wypełniony przez Urząd Skarbowy e-PIT został prawidłowo wypełnione. Po sprawdzeniu poprawności danych i kwoty dochodów, można formularz edytować, dodając informację o tym komu chce się przekazać 1% podatku oraz korzystając z odpowiednich ulg.
E– PIT, co trzeba zrobić?
Przygotowany przez Urząd Skarbowy e-PIT trzeba zaakceptować (wcześniej można go edytować) lub odrzucić, a następnie wypełnić i dostarczyć zeznanie podatkowe samodzielnie. Warto pamiętać, że jeśli nic nie zrobimy, to deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana w ostatnim dniu terminu składania rozliczeń podatkowych. To oznacza brak możliwości skorzystania z ulg, przekazania 1% podatku oraz późniejszy termin zwrotu podatku (45 dni od daty zaakceptowania deklaracji podatkowej).
Jak rozliczyć się samodzielnie?
Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego nie jest trudne. Wystarczy przygotować wszystkie dokumenty (przede wszystkim PIT-y otrzymane od pracodawców i ZUS/KRUS i informacje, które umożliwiają skorzystanie z ulg podatkowych) i wypełnić odpowiedni formularz za pomocą odpowiedniego programu. Jaki formularz wybrać?
-
PIT 37 – przeznaczony jest dla osób, które uzyskują dochody, a zaliczka na podatek opłacana jest przez płatnika. Dotyczy to więc osób pracujących w oparciu o: umowę o pracę, umowę o dzieło oraz umowę zlecenie.
-
PIT 36 – dla przedsiębiorców, którzy wybrali sposób rozliczania się według skali podatkowej, a więc przede wszystkim właścicieli małych firm. Co ważne, ten formularz należy wybrać, nawet jeśli tylko część dochodu uzyskali bez pośrednictwa płatnika (pracodawcy lub zleceniodawcy). To oznacza, że PIT 36 przeznaczony jest również np. dla osób wynajmujących nieruchomości. W takim przypadku obliczenie zaliczki na podatek dochodowy należy wykonać samodzielnie co miesiąc lub na zakończenie roku podatkowego.
- Artykuł sponsorowany