Parch jabłoni i jak się go pozbyć

Parch jabłoni to choroby drzew, w którym grzyb atakuje skórę jabłka. Istnieje wiele doraźnych sposobów na pozbycie się parcha jabłoni. Aby rozwiązać ten problem, możesz delikatnie przetrzeć pumeksem lub szorstką szmatką. Niektóre osoby stosują również miejscowo maść zawierającą hydrokortyzon, aby wspomóc proces gojenia i przyspieszyć go. Możesz również użyć dostępnego bez recepty kremu z antybiotykiem, jeśli twoja skóra jest zaczerwieniona i zaogniona. Parch jabłoni jest spowodowany nadmierną wilgocią w dotkniętym obszarze, co można złagodzić, susząc dotknięty obszar chłonną ściereczką lub używając suszarki do włosów na małym ogniu przez dziesięć minut, a następnie nawilżając.

Co to jest parch jabłoni?

Parch jabłoni to choroba skóry na jabłkach spowodowana przez grzyby. Zwykle pojawia się na owocach wczesną wiosną. Parch jabłoni jest wynikiem infekcji grzybiczej, która powoduje plamy lub plamy na powierzchni skóry jabłka. Plamy mogą być brązowe, czarne, czerwone lub żółte i znajdują się tylko na jednej części skórki jabłka. Choroba nie jest szkodliwa dla ludzi, ale nieleczona wpłynie na plon lub jakość jabłek.

Parch jabłoni pojawił się po raz pierwszy w 1848 roku dzięki obserwacji dokonanej przez amerykańskiego ogrodnika mieszkającego w pobliżu Bostonu. Parch jabłoni został udokumentowany jako „Botrytis”, co odnosi się do rodzaju grzybów, który obejmuje różne pleśnie i pleśnie, w tym szarą pleśń, czarną pleśń, smutną zgniliznę.

Jak rozpoznać, czy masz parch jabłoni?

Jeśli minęło kilka dni, prawdopodobnie doświadczasz parcha jabłoni. Jeśli obszar wokół rany jest czerwony i swędzi, oznacza to, że masz parch jabłoni. Jeśli masz okrągłą, jasną plamę na skórze o szerokości od 1/8 do ¼ cala, możesz doświadczać parcha jabłoni. Zwykle występuje na czyjejś twarzy, szyi lub pachwinie, która była wystawiona na działanie słońca i szybko wyschła.

Parch jabłoni to choroba skóry spowodowana alergią na jabłoń. Może być również wywołany przez kontakt z inną rośliną zwaną zielonym roztoczem rdzy. Objawy parcha jabłoni są podobne do innych chorób skóry, takich jak egzema, pokrzywka i łuszczyca. Pacjenci często mają czerwone, swędzące i łuszczące się plamy na nogach i ramionach, które częściej pojawiają się wiosną. Główna różnica między tym stanem a innymi chorobami skóry polega na tym, że plamy parcha jabłoni są bliżej siebie niż w przypadku większości innych chorób skóry.

Parch jabłoni charakteryzuje się szorstką, pogrubioną, żółtawą, żółtą plamą skórki z ciemną plamą pośrodku. Plaster może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów, ale zwykle pojawia się na powierzchni jabłka w pobliżu końca łodygi.